روش های پرداخت عوارض طرح ترافیک

روش های پرداخت عوارض طرح ترافیک 99

احتمالا برای شما هم پیش آمده که روزهایی را با اتومبیل خود به ناچار و بدون مجوز، وارد محدوده طرح ترافیک یا طرح زوج و فرد شده باشید. در چنین شرایطی باید جریمه یا عوارض طرح ترافیک بپردازید. در ادامه با روش های پرداخت عوارض آشنا خواهیم شد.

چرا محدوده طرح ترافیک وجود دارد؟

اگر درباره فلسفه طرح ترافیک سوال دارید، باید بدانید که این طرح همانطور که از نامش پیدا است برای کاهش ترافیک عبور و مرور وسایل نقلیه در محدوده‌ای از شهر که به صورت میانگین دارای ترافیک زیادی است شکل گرفته است.

ترافیک زیاد، در نواحی طرح ترافیک و همین طور طرح زوج و فرد، نه تنها باعث کندی عبور و مرور و بعضا قفل شدن معابر می‌شود، بلکه تاثیر مستقیمی در افزایش آلودگی هوا هم خواهد داشت.

بدین ترتیب نهادهای مربوطه، محدوده‌ای از شهر را برای اجرای طرح ترافیک و همچنین طرح زوج و فرد تعیین کردند که شما برای ورود به این محدوده در ساعات مشخص، محدود می‌شوید.

اگر شما همیشه قانون مدار بوده‌اید و برای ورود به محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد، قوانین را رعایت کرده‌اید که هیچ. اما اگر سهوا یا عمدا به این محدوده‌ها ورود کرده‌اید، باید عوارض طرح ترافیک پرداخت کنید. ما در این مطلب راه‌های پرداخت عوارض طرح ترافیک را بررسی کرده‌ایم. همراه ما باشید.

ممکن است به مطالب زی علاقمند باشید

استعلام و پرداخت عوارض طرح ترافیک
عوارض طرح ترافیک سال 99 و همه آنچه باید بدانید

روش ۱: پرداخت عوارض طرح ترافیک از طریق وب‌سایت کارگزار

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای پرداخت عوارض طرح ترافیک، استفاده از سامانه کارگزار است. کافی است تا این وب‌سایت را از طریق مرورگر کامپیوتر یا موبایل خود باز کرده، شماره پلاک خود را مشخص نمایید، و روی دکمه «استعلام و پرداخت بدهی عوارض خودرو» کلیک کنید. به همین راحتی!

این وب‌سایت با دارا بودن «نماد اعتماد الکترونیکی» و همچنین «نشان ملی ساماندهی» محیط امن و راحتی را برای پرداخت بدون دغدغه عوارض خود بالاخص عوارض طرح ترافیک فراهم کرده است.

روش ۲: استفاده از سامانه تهران من

سامانه تهران من هم یکی دیگر از روش‌هایی است که برای پرداخت عوارض طرح ترافیک خود می‌توانید از آن طریق اقدام نمایید. برای استفاده از این سامانه، باید ابتدا در آن ثبت نام کنید. سپس هر بار پس از ورود به این سامانه با نام کاربری و کلمه عبوری که انتخاب نموده بودید، می‌توانید به ابزارهای مختلفی که برای استعلام و پرداخت بدهی‌ها و عوارض مختلف تدارک دیده شده است دسترسی داشته باشید.

روش ۳: استفاده از کد دستوری #3*3*137*

روش دیگر برای استعلام میزان بدهی طرح ترافیک، فراخوانی کد دستوری #3*3*137* از طریق گوشی تلفن همراهتان است. پس از شماره گیری این کد، باید ۲ رقم سمت چپ پلاک خودتان را وارد نمایید تا استعلام انجام شود.

روش ۴: مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت

اگر تمایل دارید تا عوارض طرح ترافیک خود را بصورت حضوری پرداخت نمایید، می‌توانید به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. دفتر پیشخوان خدمات دولت به دفاتری گفته می‌شود که دولت ایران برای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم در سطح کشور احداث کرده است. کلیه دستگاه‌های اجرایی دولتی ایران موظفند خدمات الکترونیکی خود را از راه این دفاتر ارائه دهند. این دفاتر به دست بخش خصوصی اداره می‌شوند.

امور بیمه‌ای، امور ثبت احوال، گواهینامه، تخلفات رانندگی، گذرنامه، شارژ کارت‌های مختلف اعتباری، کارت‌های دانشجویی، فروش بلیت اتوبوس‌های بین شهری، پرداخت الکترونیکی قبوض، امور مربوط به اسقاط خودرو، خدمات گمرکی، پست‌بانک، خدمات مخابراتی و… از جمله خدمات قابل عرضه در دفاتر پیشخان خدمات دولت است.

روش ۵: مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر

یکی دیگر از روش‌های حضوری برای پرداخت بدهی‌های طرح ترافیک، مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر است که توسط شهرداری، و به منظور تسهیل امور شهروندان در خصوص مراجعات به شهرداری‌ها و جلوگیری از بروکراسی اداری فعالیت‌های تابعه این نهاد تاسیس شده‌اند.

از خدماتی که در این دفاتر ارائه می‌شود می‌توان به صدور انواع پروانه‌های ساختمانی، ارائه خدمات نظارت فنی، خدمات کسب و پیشه، استعلام‌ها، پیگیری شکایات شهروندان، خدمات مرتبط با مودیان پرداخت عوارض و… اشاره کرد.

شرایط ورود به محدوده طرح ترافیک چیست؟

باید بدانید که برای جلوگیری از جریمه شدن و اجبار به پرداخت عوارض طرح ترافیک، نیازمند رعایت قوانین وضع شده و احترام به شرایط ورود به محدوده طرح ترافیک هستید. اما این شرایط چیست؟

همه خودرو‌ها باید قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک، در سامانه تهران من ثبت‌نام کنند. توجه داشته باشید که منظور از محدوده طرح ترافیک، هر دو محدوده (طرح ترافیک اصلی و طرح زوج و فرد) است.

داشتن حداقل ۳۶ هزار تومان شارژ در حساب شهروندی برای تردد در یک روز الزامی است.

طرح زوج و فرد یا همان محدوده کنترل آلودگی هوا، در روز های پنج‌‌شنبه هم اجرا می‌شود و ساعت آن از ۶:۳۰ الی ۱۳ است.

داشتن یا نداشتن معاینه فنی، در طرح جدید ترافیک مهم است.

اگر دوربین ‌ها وسیله‌ نقلیه شما را چند بار در یک روز مشاهده کنند، اولین ورود و آخرین خروج آن خودرو ملاک محاسبه خواهد بود، و بر اساس داشتن نوع معاینه‌ فنی شما، میزان پرداخت به‌ ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا مشخص می‌شود.

همیشه به خاطر بسپارید که محدوده طرح ترافیک و همچنین طرح زوج و فرد، برای کاهش ترافیک و همچنین کاهش آلودگی هوا در شهر شما وضع شده است. بنابراین، بهترین انتخاب این است که حتی‌المقدور از ورود به این مناطق، در ساعاتی که این طرح در حال اجراست جلوگیری کنید تا شما هم در رسیدن به اهداف این طرح‌ها سهیم باشید.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*